1864 – Are loc ședința ordinară de constituire a Societății de lectură a studenților din Blaj (numită ulterior Inochentie Micu Clain), activă până în anul 1944. Societatea activă în ședințe lunare conduse de 5 ”oficiali” (președinte, notarul ședinței, notarul corespondenței, bibliotecarul și casierul).
1900 – Alexandru Domșa devine redactor responsabil și editor al ziarului ”Unirea. Foaie bisericească – politică”. Din 1907 până în 1913 Domșa va deveni proprietar – editor al Ziarului blăjean.
1947 – Eugen Hulea își prezintă demisia din funcția de președinte al Despărțământului Alba Iulia al ASTRA.
S-au născut:
1888 – Iosif Trifa, la Certege, preot, misionar, redactor la gazetele ”Lumina satelor” și ”Oastea Domnului”
1903 – Constantin Dumitrescu, profesor, poet, bibliotecar, primul director al Bibliotecii publice din Alba Iulia (azi Biblioteca Județeană ”Lucian Blaga”), între 1943-1950. Volume de versuri ”Templul Aguridei”, ”Diminețile Alba Iulie”, ”Suc de fructă amară”, premiul pentru poezie latină în Italia (1970).
1904 – Ion Berciu, istoric, arheolog, profesor. În 1938 la inițiativa lui N.Iorga se mută la Alba Iulia, director al Muzeului Regional (1939 – 1940), organizator al Muzeului raional Sebeș, conservator al secțiunii de arheologie a Muzeului din Alba Iulia (din 1957), fondator al anuarului ”Apulum”. Ca arheolog conduce săpături arheologice la Petrești, Ighiel, Căpâlna, Piatra Craivii, Ighiu, Cetea, Țălna. Împreună cu fratele său, Dumitru Berciu, după săpăturile din situl de la groapa galbenă botează cultura cu ceramică pictată cu numele localității Petrești.
1922 – Alexandru Țitruș, la Unirea, virtuoz al viorii, solist profesionist la orchestra de muzică populară a Filarmonicii ”Transilvania” din Cluj. Discografie: 3 single și 3 L.P. (la Electrecord) și 1 L.P. (în Elveția).

Toata ziua (Vineri)