1996 – În urma unei hotărâri a Consiliului Județean Alba, se reînființează atelierul de covoare de la Mănăstirea Râmeț, reluându-și practic activitatea întreruptă în anul 1960, odată cu viața monahală.
1995 – Ia ființă, la Lyon – Charbonnieres (regiunea Rhone Alpes – Franța), Asociația Interregională și Internațională ”Arcul sud-european la care județul Alba este membru fondator. Asociația și-a propus asigurarea legăturilor feroviare cu trenuri de mare viteză între orașele Lyon și Torino, Barcelona și Perpignan, Munchen și Verona, urmând ca apoi, pe ruta Viena – Budapesta – Arad – Alba Iulia – București să se facă legătura cu Istambul. Județul Alba a fost prezent la constituirea Asociației în calitate de membru al Ansamblului Regiunilor Europene (A.R.E.).
1902 – David Prodan, la Cioara, unul din cei mai importanți istorici români ai secolului al XX-lea, academician. Contribuții remarcabile în istografia românească: ”Răscoala lui Horea” (2 volume) premiată de Academia Română, ”Supplex Libellus Valachorum”. Iobăgia în Transilvania în secolele al XVI-lea (3 volume) și secolul al XVII-lea (2 volume). Este considerat un ”Nestor al istoriei românilor”.
1908 – Nicolae I. Agârbiceanu, la Bucium – Șasa, al doilea fiu al preotului și scriitorului Ion Agârbiceanu, muzicolog cu o importantă carieră la Paris, unde s-a stabilit în anul 1942.
1935 – Romulus Rusan, la Alba Iulia, reporter, eseist, prozator, absolvent al Liceului ”Mihai Viteazul”, soțul poetei Ana Blandiana. Autor a numeroase volume despre arta cinematografică, teatrală, plastică, călătorii, ”Râul ascuns”, ”America ogarului cenușiu”, ”la început n-a fost cuvântul”, ”Arta fără muză”, ”O călătorie spre marea interioară” ș.a.

Toata ziua (Luni)