1892 – Conducerea Comitatului Alba de Jos asigură finanțarea continuării lucrărilor la calea ferată îngustă Alba Iulia – Zlatna, sporind capitalul Societății Anonime a Căii Ferate Locale, constructorul obiectivului, la 2.570.000 de coroane.
1900 – Se desfășoară, la Sebeș, prima conferință a meseriașilor din Transilvania.
1905 – La Alba Iulia, la ora 1800, este resimțit un cutremur al cărui epicentru a fost în zona Bod din Țara Bârsei.
1975 – Comitetul pentru Presă și Tipărituri (C.P.T.), care cenzura toate publicațiile din România, ia în discuție volumul ”Alba Iulia – 2000” (intitulat inițial ”Monografia județului Alba și a municipiului Alba Iulia). Dintre ”observațiile” cenzorului spicuim: nu se amintea despre unirea Basarabiei și Bucovinei cu România; erau aprecieri inexacte despre etiogeneza poporului român; la rolul bisericilor românești și în special a celei greco-catolice la istoria națională; nu erau suficient reliefate actul de la 23 august 1944 și rolul P.C.R. la înfăptuirea acestuia; nu se insistă asupra dezvoltării în perspectiva județului și municipiului. Pentru a primi bun de tipar toate acestea trebuie rezolvate de împuternicitul comitetului județean de partid Alba.
1922 – S-a născut, la Geomal, Ioan Vasile Mărcuș, arhivist, fost director general adjunct al Arhivelor Statului București.
1937 – S-a născut, la Sălciua, Valer Gligan, prozator, membru al U.S.R:, autor al monografiilor ”Valea Arieșului” (2006) și ”Dulcea dezrădăcinare” (2009).

Toata ziua (Miercuri)