1697 – Sinodul de la Alba Iulia, convocat de mitropolitul Teofil, acceptă unirea cu Biserica Romei pe baza celor patru puncte: recunoaşterea supremaţiei papale, a existenţei purgatoriului, a purcederii Sfântului Duh “şi de la Fiul” şi împărtăşirea cu azimă (pâine nedospită). Acceptul s-a făcut în schimbul păstrării ritului, a egalităţii depline cu clerul catolic şi a recunoaşterii mirenilor uniţi ca „fii ai patriei” (adică cu drepturi cetăţeneşti depline).
1708 – Din scrisoarea lui Ştefan Raţ, administratorul Domeniului Bălgradului aflăm valoroase informaţii despre istoria mineritului din Munţii Apuseni (Domeniul Zlatnei) şi despre luptele dintre “lobonţi” şi “curuţi”.
1907 – Ziarul aiudean Alsofeher (Alba de Jos) relatează despre răscoala ţăranilor din România, într-un articol intitulat “Ţara Românească în flăcări”.
1936 – Conform unei legi administrative judeţul Alba este împărţit în 8 plăşi: Abrud, Aiud, Alba Iulia, Ocna Mureş, Sebeş, Teiuş, Vinţu de Jos şi Zlatna.
2000 – Participanţii la programul naţional al ASTRA pentru „Anul Eminescu” – „Pe urmele lui Mihai Eminescu” – Cahul – Chişinău – Iaşi – Năsăud – Blaj vizitează Mica Romă. Oaspeţii au fost reprezentanţi ai Universităţilor din Chişinău şi Cahul, ai liceelor de artă din Chişinău şi din comunele “Ioan Vodă”, ”Dimitrie Cantemir”, Şcoala Generală din Zărneşti şi ai Ansamblului folcloric “În poiană la izvor” din comuna Cârpeşti (toate din R. Moldova).
1613 – Moare, la Praga, fostul principe al Transilvaniei, Sigismund Bathory.

Toata ziua (Luni)