1296 – Într-un document emis de Capitlul de Alba Iulia referitor la un schimb de moşii între episcopie şi un grup de nobili este pomenit satul Uioara de Sus.
1351 – Moşia Petrisat este amintită într-un document de judecată între proprietari şi comitele secuilor care a cotropit o parte din acea moşie.
1911 – Se constituie Societatea Anonimă a Căilor Ferate vicinale înguste Turda – Câmpeni – Abrud.
1938 – Este instituit Consiliul de Coroană ca autoritate supremă în stat, sunt desfiinţate toate partidele şi organizaţiile politice. Se instaurează disctatura personală a regelui Carol al II-lea.
1940 – S-a născut la Sâncel, Vasile Frăţilă, lingvist, profesor universitar la Timişoara, Premiul Societăţii Române de Lingvistică Romanică, Ordinul şi Medalia de Merit pe Învăţământ în grad de ofiţer (2004).
1947 – S-a născut Costa Roşu, scriitor, cercetător, academician, preşedinte al Insitutului Cultural al Românilor din Voivodina.
1945 – Muzeul Regional Alba Iulia este subvenţionat de judeţele Alba, Turda, Târnava Mică şi Târnava Mare, de Ministerul de Interne, Ministerul Artelor şi Casa Şcoalelor.
1950 – Apare Decretul de înfiinţare a Gospodăriilor Agricole de Stat (G.A.S.) ulterior I.A.S.
1984 – Studioul cinemaografic al armatei încheie filmările din judeţul Alba pentru filmul documentar „Aspecte militare ale revoluţiei lui Horea, Cloşca şi Crişan”.
2000 – Este lansat la Alba Iulia volumul (III-VI) al lucrării ştiinţifice „Inscripţiile Daciei Romane”, semnat de doctorul în istorie Cloşca Băluţă.

Toata ziua (Joi)