1847 – Ioan Costandă (născut la Răhău), primul pictor academic din Transilvania, primeşte titlul de cetăţean al oraşului Sibiu, ceea ce îi dădea dreptul să locuiască în urbe şi să lucreze acolo.
1861 – Împăratul Franz Josef nu recunoaşte hotărârea Conferinţei naţionalităţilor de la Alba Iulia, referitor la alegerile pentru dietă, adoptată cu majoritatea maghiară şi obligă guvernul provinciei să convoace Dieta Transilvaniei, stabilind un curs mic de participare la vot pentru toate clasele locuitoare transilvănene.
1911 – Este înfiinţată la Alba Iulia Banca Comercială S.A.
1994 – Vizita în China, provincia Sichuan, a delegaţiei Consiliului Judeţean Alba şi S.C.V.V. Blaj.
1885 – S-a născut, la Bucium, Traian Achim, profesor, artist plastic, pictor de biserici: Catedrala Încoronării (colaborator al lui Costin Petrescu), Maieri, Coşlariu, Cioara, Meteş ş.a. A fost şi un talentat sculptor şi grafician, interpret la flaut şi publicist. A publicat povestiri ilustrate de el în revista ”Vestea” şi romanul “Caterina, doamna noastră”, despre viaţa Ecaterinei Varga, ce a locuit mulţi ani în Bucium său natal.
1954 – S-a născut Tiberiu Gheza, violonist, membru al ansamblurilor folclorice “Ţarina” şi “Crăişorul Munţilor”. Va sfârşi tragic într-un accident de circulaţie în anul 2005, în ziua în care ar fi împlinit 51 de ani.

Toata ziua (Duminica)